РЕГИОНАЛЕН ЕКСПЕРТНО-КОНСУЛТАНТСКИ И ИНФОРМАЦИОНЕН ЦЕНТЪР "ЧИТАЛИЩА" - СИЛИСТРА

ФОЛКЛОРНИ ФЕСТИВАЛИ, СЪБОРИ И ПРАЗНИЦИ НА НАРОДНОТО ТВОРЧЕСТВО В БЪЛГАРИЯ ПРЕЗ 2019 ГОДИНА

ФЕВРУАРИ

- 9 февруари, Гр. Елин Пелин, Софийска област III Национален кукерски фестивал „На гости у Шопско“ в град Елин Пелин
- 11 февруари, с. Добралък, Община Куклен, Област Пловдив, Карнавал „Пусни старци”
- 15 февруари, с. Гостилица, Община Дряново, Област Габрово Пресъздаване на народен обичай „Ялова понуда“
- 22-24 февруари, Община Тунджа, Област Ямбол Национален кукерски фестивал „Кукериада-Тунджа. Долината на кукерите“
23 февруари, Гр. Луковит, Област Ловеч VII Кукерски празник „Февруарска плетеница”
- с. Осиково, Община Девин, Област Смолян Кукерски празник „Мечкяри” в с. Осиково
- 24 февруари Гр. Стралджа, Област Ямбол Общински кукерски празник „Стралджа”
- 28 февруари - 3 март ,Гр. Ямбол XX Международен маскараден фестивал „Кукерландия”

МАРТ

- Гр. София XIII Национален фестивал за народни хора „Хоро се вие, извива“
- Гр. Стара Загора XXI Фестивал на маскарадните игри
- с. Брестник, Община Родопи, Област Пловдив, Станчинаровден
- с. Бърдарски геран, Община Бяла Слатина, Област Враца Фестивал „Фършанги“
- с. Варвара, Община Септември, Област Пазарджик Фестивал на кукерите
- с. Варненци, Община Тутракан, Област Силистра, Национален събор на маскарадните игри „Добруджански кукери“
- 1-2 март, Гр. Раковски, Област Пловдив XIX Международен фестивал на кукерските и маскарадни игри „Кукове“
- 2 март, с. Кости, Община Царево, Област Бургас Народни обичаи „Кукеровден” и „Паликош”
3 март
- с. Широка лъка, Община Смолян Международни маскарадни игри „Песпонеделник”
- с. Житница, Община Калояново, Област Пловдив, Кукерски празници
- 3 март, с. Дуванлий, Община Калояново, Област Пловдив, Кукерски празници
- 3-5 март, с. Иван Вазово, Община Калояново, Област Пловдив, Кукерски празници
9 март
- Община Чавдар, Софийска област, Кукерско шествие „На гости в община Чавдар“
- с. Бориловец, Община Бойница, Област Видин, Традиционен бал със старинни национални носии
- с. Бродилово, Община Царево, Област Бурга, Представяне на народните обичаи „Кукеровден” и „Паликош”
- с. Камен, Община Сливен, Регионален събор на маскарадните игри
10 март
- гр. Елхово, Област Ямбол, Общински кукерски празник
- гр. Момин проход, Община Костенец, Софийска област, Национален кукерски събор „Поклади”
- с. Бряст, Община Димитровград, Област Хасково, Регионален празник „Ден на чавгата”
- с. Бъта, Община Панагюрище, Област Пазарджик, Кукерски празник „Рогача”
- с. Кайнарджа, Община Кайнарджа, Област Силистра, Регионален кукерски празник
- с. Калояново, Община Калояново, Област Пловдив, Кукерски празници
- с. Левски, Община Панагюрище, Кукерски празник „Джумал”
- с. Приселци, Община Аврен, Област Варна, Пресъздаване на народен обичай „Пали кош”
- с. Айдемир, Община Силистра, Традиционен празник на кукерите и маските „Да прогоним злото заедно“
13 март, с. Брадвари, Община Силистра, V Регионален събор „Невруз Байрам на алианите“
15 март, Гр. Перник , Отбелязване на 60 години от създаването на Ансамбъл за народни песни и танци „Граовска младост“ – Пернис
- 17 март, с. Турия, Община Павел баня, Област Стара Загора, Национален фестивал на маскарадните игри „Старци в Турия”
19 март, с. Черник, Община Дулово, Област Силистра, Празник на пролетното равноденствие „Невруз“ (пресъздаване на обичая)
23 март
- гр. Велинград, Област Пазарджик , VIII Фолклорен фестивал „Пролетно хоро“
- гр. Павликени, Област Велико Търново, Фолклорно надиграване „Букет от ритми“
- Гр. Хасково, VI Фестивал за български хора и танци „Хайдушка софра“
- с. Неговановци, Община Ново село, Област Видин „Празник на носията“
- 30 март, с. Калипетрово, Община Силистра, XIV Национален фестивал на кукерите
- „Старчовден“ в с. Отец Паисиево, Община Калояново, Област Пловдив

АПРИЛ

- гр. Варна, Общоградски фолклорен преглед на танцовото изкуство „Великденска плетеница“
- гр. Враца, XIII Международен фолклорен фестивал „Врачанска пролет”
- Гр. Главиница, Област Силистра, Общински преглед на художествената самодейност в раздел „Български фолклор“
- гр. Нови пазар, Област Шумен, XVIII Национален конкурс за акордеонисти „Танцуващи клавиши“
- гр. Харманли, Област Хасково, Фолкфест „Тракийска шевица“
- с. Генерал Инзово, Община Тунджа, Област ХХ Международния фолклорен празник „От Цветница до Гергьовден”
- с. Опан, Община Опан, Област Стара Загора, Певчески фестивал „С песните на Вълчо Иванов“
- с. Селиминово, Община Сливен, Конкурс надпяване „С песните на Йовчо Караиванов”
- с. Старо Железаре, Община Хисаря, Област Пловдив , 10 години от откриването на Дом на традициите
1-5 април, с. Средище, Община Кайнарджа, Област Силистра, XIV Общински събор на ромите
6 април, Гр. Елин Пелин, Софийска област, II Национален фолклорен фестивал „На хоро при шопите“
- гр. София XIII Национален фестивал на групите за народни хора „Хоро се вие, извива“
13 април, Гр. Елин Пелин, Софийска област, VI Национален фолклорен фестивал „Лазарица“
- гр. Велико Търново, IX Национален фолклорен фестивал за любителски фолклорни клубове „Болярско надиграване“
13-14 април, гр. Хисаря, Област Пловдив, Пролетно надиграване на танцови формации „Хисарски ритми”
- с. Сладун, Община Свиленград, Област Хасково, IX Национален фолклорен фестивал „С песните на Кичка Савова” 1
6-19 април, гр. Силистра, Традиционен читалищен общински преглед „Пролетни игри и песни на различни етноси“
20 април, с. Ресен, Община Велико Търново, Общински празник на народното творчество и бит с участие на групи за изворен фолклор „Че се е пролет пукнала”
- с. Първомайци, Община Горна Оряховица, Област Велико Търново, IV Национален преглед на любителските народни хорове и групи за обработен фолклор „Ганчо Михов”
21 април, гр. Генерал Тошево, Област Добрич, Общински фолклорен събор „Цветница“
- гр. Малко Търново, Област Бургас , Младежки пролетни игри „Филек“
- гр. Твърдица, Област Сливен , ХХ Регионален фолклорен събор „Пролетни игри и обичаи – Цветница”
- с. Желява, Столична община , Традиционен фолклорен празник „Желявска Цветница”
27-28 април, гр. Нова Загора, Област Сливен, Фолклорен събор и конкурс „Еленово“
- гр. Чипровци, Област Монтана, Традиционен фестивал на чипровския килим
- гр. Сандански, Област Благоевград, Алея на занаятите
29 април, Гр. Генерал Тошево, Област Добрич, Великденско добруджанско надсвирване на инструментални групи
- 29 април, м. „Алботин“, Община Видин, Фолклорен събор
- 29-30 април, с. Българско Сливово, Община Свищов, Област Велико Търново, III Регионален фолклорен фестивал „От Лазарица до Гергьовден“

АПРИЛ-МАЙ

- гр. Севлиево, Област Габрово, Национален фестивал „Семе българско”
- гр. Севлиево, Област Габрово, Национален фолклорен конкурс за изпълнение на северняшка народна песен „Море песен екна”

МАЙ

- гр. Нови пазар, Област Шумен, XVII Национален конкурс за гайдари и инструментални камерни състави „Вълшебни ритми“
- с. Енево, Община Нови пазар, Област Шумен, Фолклорен събор „Еньовски ритми“
- с. Хитрино, Община Хитрино, Област Шумен, Етнофестивал „Различни сме, но сме заедно”
- гр. Смядово, Област Шумен, Пролетен събор на народното творчество
- гр. Добрич , „Тепреш, Хъдръллез и Сабантуй – мост между минало и настояще“
- с. Горник, Община Червен бряг, Област Плевен, Национален фолклорен фестивал „Северозападни напеви“
- гр. Дулово, Област Силистра, Регионален певчески конкурс за народно пеене „Дуловски славеи“
- с. Челопек, Община Враца, II Фолклорен фестивал „Погледец“
- с. Гложене, Община Козлодуй, Област Враца, Фолклорен събор „Огоста пее”
- с. Мламолово, Община Бобов дол, Област Кюстендил, II Национален фолклорен събор „Зелен ми, зелен Гергьовден“
- гр. Драгоман, Община Драгоман, Софийска област, Международен фолклорен фестивал „Нишавски хоровод“
- с. Церово, Община Своге, Софийска област, V Фолклорен фестивал „Да съхраним българското“
- Община Правец, Софийска област, XXII Общински събор на българското народно творчество
- гр. Ямбол, Национален конкурс на обработения фолклор „Маестро Стоян Гагов”
- гр. Велико Търново, Общински празник на народното танцово изкуство
- гр. Средец, Област Бургас, XXVII Национален странджанско-тракийски събор „Фолклорен венец Божура“
- с. Белозем, Община Раковски, Област Пловдив , XIII Международен фестивал на белия щъркел
- с. Долна Липница, Община Павликени, Област Велико Търново, V Фолклорен събор „Долна Липница – китка в пролетен ден”
- с. Оборище, Община Панагюрище, Област Пазарджик, Регионален фолклорен празник „Да пеем и танцуваме заедно“
- с. Яврово, община Куклен, Област Пловдив, Вдигане на куните – Явровски ритуал в параклиса „Свети Константин и Елена”
1 май, гр. Кнежа, Област Плевен, Фолклорно надпяване „Майски кукутановец”
- гр. Левски, Област Плевен, Национален фолклорен фестивал „Гергьовски люлки“
- гр. Суворово, Област Варна , Празник на фолклорното изкуство „Като жива вода“
- с. Първомай, Община Петрич, Област Благоевград, Общински събор на народното творчество „Южен гердан“
2 май, с. Златна ливада, Община Чирпан, Област Стара Загора, Фолклорен празник „Гласове и ритми от Тракия”
3-4 май, гр. Монтана, Национален фолклорен фестивал „Напеви от Северозапада”
4 май
- гр. Койнаре, Община Червен бряг, Област Плевен, Национален фолклорен фестивал „Гергьовден”
- гр. Поморие, Област Бургас , Национален тракийски празник „Гергьовден Поморие”
- гр. Трън, Област Перник, Фестивал „Да запеем песните на Гюрга Пинджурова“
- с. Беловец, Община Кубрат, Област Разград, Фолклорен фестивал „Божурите“
- с. Дебово, Община Никопол, Област Плевен, Фолклорен фестивал „Живи въглени"
- с. Попинци, Община Панагюрище, Област Пазарджик, Национален фолклорен фестивал „Пъстър, цветен Гергьовден“
5-7 май, гр. София, Международен фестивал „Гергьовско веселие”
5 май, гр. Долни Дъбник, Област Плевен, Общински преглед на художествената самодейност „От извора на българската самобитност”
- с. Старо Оряхово, Община Долни чифлик, Област Варна, Фолклорен фестивал „Мегданско хоро на Гергьовден“
5-6 май, с. Антимово, Община Видин, Международен фолклорен фестивал „Гергьовден”
6 май, гр. Ахелой, Община Поморие, Област Бургас , Регионален тракийски фолклорен фестивал
- гр. Камено, Област Бургас, Национален фолклорен събор „На мегдана“
- гр. Тервел, Област Добрич, XXV Общински празник на фолклор
- с. Бисерци, Община Кубрат, Празнуване и въстановка на алианския обичай „Хъдрелез“
- с. Горски извор, Община Димитровград, Област Хасково XVI Фолклорен събор „Заедно на Гергьовден”
- с. Изворово, Община Генерал Тошево, Област Добрич VI Фолклорен събор „Гергьовска люлка“
- с. Сейдол, Община Лозница, Област Разград, Общински фолклорен събор „Тюлбето”
9 май, с. Кайнарджа, Община Кайнарджа, Област Силистра, Общински преглед на художествената самодейност „Фестивал на мира“
9-19 май, гр. Велико Търново, XXIII Старопланински събор „Балкан фолк“
10-12 май
- гр. Каварна, Област Добрич, Общобългарски фолклорен събор „С България в сърцето”
- гр. Костинброд, Софийска област , Международен фолклорен фестивал „Шопски наниз“
11 май
- гр. Оряхово, Област Враца, Фолклорен фестивал „Коренът на стария орех“
- с. Овча могила, Община Свищов, Област Велико Търново , IX Национален фестивал на детски и младежки фолклор „С песни и танци в Овча могила“
12 май, с. Богданлия, Община Елин Пелин, Софийска област, II Регионален фестивал на автентичната шопска народна песен
14-20 май, гр. Бойчиновци, Област Монтана, Майски празници на културата – събор на народното творчество „Пролет край Огоста”
16 май, гр. Силистра Регионален преглед на изявени индивидуални изпълнители на добруджански фолклор „Славеи на Добруджа“
- с. Борован, Община Борован, Област Враца, Регионален фолклорен фестивал „Борован свири, пее, танцува“
16-19 май, гр. Пловдив , „Споделени нишки: поглед към миналото – мост към бъдещето”
17-18 май, гр. Карлово, Област Пловдив , Международен празник на розата
17-18 май, гр. Разград , X Национален фолклорен фестивал „Капанска китка“
17-19 май, гр. Костандово, Община Ракитово, Област Пазарджик, Национален фолклорен фестивал
18 май
- гр. Земен, Област Перник, Традиционен събор „Земенски манастир“
- гр. Батак, Област Пазарджик, Фолклорно надиграване „На Баташката чаршия”
- гр. Хасково, 54-ти Национален събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува”
- с. Дъскот, Община Павликени, Област Велико Търново, VII Фолклорен фестивал на хумористичната народна песен „Хуморът в народното ни творчество”
- 18-19 май
- - гр. Гълъбово, Област Стара Загора, ХХ1Х Национален фолклорен фестивал „Янко Петров”
- гр. Стралджа, Област Ямбол ,Традиционен събор на народното творчество „Мараш пее“; XI конкурс надпяване „С песните на Вълкана Стоянова“
- Община Своге, Софийска област, Х фестивал „Огньове в дефилето”
- с. Яна, Столична община, Фолклорен празник „На госте у Яна“
24-26 май, гр. Елхово, Област Ямбол Фестивал „Тунджа пее и танцува“
25 май
- гр. Казанлък, Област Стара Загора, Национално надиграване „Тъпан бие, хоро се вие“
- община Нови пазар, Област Шумен, Фолклорен събор „Станата пее“
25-26 май
- гр. Малко Търново, Област Бургас , IV Национален фолклорен фестивал „Хоро в Странджа“
- гр.Садово, Област Пловдив, Национален фолклорен фестивал „Георги Пендов”
- гр. Дупница, Област Кюстендил, XVIII Югозападен международен фолклорен фестивал „Мир на Балканите“
30 май-2 юни, с. Обединение, Община Полски Тръмбеш, Област Велико Търново Отбелязване на 110 години от рождението на Мита Стойчева и 15 години Национален събор надпяване „Авлига пее“
31 май
- гр. Брезово, Област Пловдив , Общински празник на розата
- гр. Казанлък, Област Стара Загора , Фестивал на розата
- гр. Крумовград, Област Кърджали , Събор на народното творчество
- с. Старосел, Община Хисаря, Област Пловдив, Празник на розата
31 май-1 юни
- гр. Свети Влас, Община Несебър, Област Бургас Фолклорен фестивал „Да тропнем на море”
- гр. Казанлък, Област Стара Загора, Международен фолклорен фестивал
- гр. Петрич, Област Благоевград, IX Национален фолклорен конкурс „Оро се вие, цървули се кинат“
- гр. Сапарева баня, Област Кюстендил, Международен фолклорен фестивал „Мома пее, гора се люлее”

МАЙ-ЮНИ

- гр. Добрич , Регионален етнофестивал „Етнопалитра“
- гр. Кермен, Община Сливен , Фолклорен събор „Кермен”
ЮНИ

- гр. Белоградчик, Област Видин Фолклорен фестивал „От Тимок до Искър“
- гр. Бяла, Област Русе, Фолклорен събор „Бяла“
гр. Видин, XII Международен фолклорен фестивал „Танци край Дунава”
- гр. Девня, Област Варна, Танцов фестивал „Фолклорна палитра
- гр. Котел, Област Сливен, Фестивал „Етноси, багри и котленски килими“
- гр. Кърджали, Национален тракийски събор
- гр. Кърджали, Национален етнофестивал „Кърджали - столица на толерантността”
- гр. Павликени, Област Велико Търново , XXIV Фолклорен фестивал „Северняшка китка“
- м. „Леденика“, Община Враца IV Национален фолклорен фестивал „Леденика”
- м. „Пчелина”, Разград, IX Капански събор
- Община Георги Дамяново, Област Монтана, Фолклорен събор „Свидня“
- Община Каспичан, Област Шумен , Регионален фолклорен събор „Кирека пее и танцува“
- Община Севлиево, Област Габрово, Фолклорен събор на народното творчество „Бабан пее”
- с. Блъсково, Община Провадия, Област Варна, VIII Фолклорен събор „Блъсково – чисто, хубаво, добро“
- с. Василовци, Община Брусарци, Област Монтана, XII Фолклорен събор „Багачина пее и танцува“
- с. Гарван, , Община Ситово, Област Силистра , Фолклорен дунавски събор
- с. Генерал Инзово, Община Тунджа, Област Ямбол ,Общински празник на традициите „Модата се мени, фолклорът остава”
- с. Горна Липница, Община Павликени, Област Велико Търново , VI Фолклорен празник „Под липите на Горна Липница“
- с. Замфирово, Община Берковица, Област Монтана, Фолклорен празник „Гушански сбор по Спасовден”
- с. Капитановци, Община Видин, Фолклорен фестивал „Дунав и Тимок ни свързват“
- с. Крушари, Община Крушари, Област Добрич , „Празник на гърнетата“
- с. Лозен, Община Любимец, Област Хасково, X Национален фолклорен фестивал „Кехлибарен грозд“
- с. Новград, Община Ценово, Област Русе, Фолклорен събор „Обичаите по нашенски“
- с. Партизанин, Община Братя Даскалови, Област Стара Загора, Общински фестивал на художествената самодейност
- с. Първенец, Община Родопи, Област Пловдив, Ден на занаятите
- с. Ситово, Община Ситово, Област Силистра, Фолклорен събор „Песни и танци от Добруджа”
- с. Уши, Община Трекляно, Област Кюстендил, Международен сьбор „Славчето”
- с. Червенци, Община Вълчи дол, Област Варна, Национален фолклорен събор „Писнала гайда писана – със свирните на Диньо Маринов“
- с. Янтра, Община Горна Оряховица, Област Велико Търново XII Общински празник на групите за изворен фолклор „От извора 2019”
1 юни
- гр. Сунгурларе, Област Бургас Общински фолклорен празник „Долината на лозите пее и танцува”
- гр. Трън, Област Перник, VII Национален фестивал на клубовете за български народни танци „От Трън по-убаво нема“
- с. Ореш, Община Свищов, Област Велико Търново, XVI Фолклорен събор на католиците в България
- с. Паскалево, Община Добричка, Област Добрич, I Фолклорен регионален преглед на художествената самодейност под надслов „Добруджа – обич моя“
- с. Плешивец, Община Ружинци, Област Видин , Фолклорен събор „Плешивец свири и пее”
- с. Преселенци, Община Генерал Тошево, Област Добрич , II Фолклорен празник „Среща на поколенията“
1-2 юни
- с. Арбанаси, Община Велико Търново, IX Национален фолклорен фестивал „Насред мегдана в Арбанаси“
- с. Крепост, Община Димитровград, Област Хасково , Национален фолклорен събор „Читалището – храм на българския дух”.
2 юни
- Гр. Малко Търново, Област Бургас, Голямата аязма / Влахов дол/. Нестинарско шествие
- с. Лепица, Община Червен бряг, Област Плевен, Фолклорен събор „За героите на България“
- с. Очин дол, Община Мездра, Област Враца, Национален фолклорен събор „Де е българското”
2-3 юни,с. Зверино, Община Мездра, Област Враца III Национален фолклорен фестивал „Змей Г орянин”
3 юни, с. Българи, Община Царево, Област Бургас Нестинарски игри
6-9 юни, Гр. Хисаря, Област Пловдив Балкански шампионат по фолклор „Еврофолк – Жива вода“
7-9 юни
- гр. Айтос, Област Бургас, 51-ви Национални фолклорни празници „Славееви нощи”
- гр. Казанлък, Област Стара Загор,а III Национален фолклорен конкурс „Димитър Гайдаров“
- гр. Несебър, Област Бургас, Международен фолклорен фестивал „Несебърски накит”
- гр. Свиленград, Област Хасково, XIV Международен фолклорен фестивал „Песни и танци без граници”
- с. Чупрене, Община Чупрене, Област Видин, XIII Турлашки фолклорен събор „Када кум прасе и ти вречу”
7-10 юни, Гр. Дупница, Област Кюстендил, X Национален фолклорен фестивал с международно участие „Рила ни гледа“
8 юни
- м. „Света Петка“, Община Чавдар, Софийска област, XII Фолклорен фестивал „Да запеем заедно песните на Средногорието“
- с. Грънчарово, Община Дулово, Област Силистра, Фолклорен събор „Грънчарово пее и играе”
- с. Трудовец, Община Ботевград, Софийска област, II Фолклорен фестивал на клубовете по народни танци „Златни нишки“
- с. Фелдфебел Дянково, Община Добричка, Област Добрич, II Фолклорен регионален преглед на художествената самодейност под надслов „Добруджа – обич моя“
- с. Юпер, Община Кубрат, Област Разград, III Фолклорен събор „Вълшебна плетеница – живи човешки съкровища”
8-9 юни
- Гр. Варна, XIV Национален фестивал на етносите „България за всички“
- Гр. София, Любителски фолклорен танцов фестивал „На хоро в Бояна“
- с. Лозен, Столична общин,а Фолклорен фестивал „Юнски празници- Лозен“
- с. Сухаче, Община Червен бряг, Област Плевен, II Национален фолклорен фестивал „Ехо от Северозапада”
8-15 юни, Гр. Чирпан, Област Стара Загора, Национален фестивал „Надиграване в Чирпан”
9 юни
- гр. Кубрат, Област Разград, Фестивал на клубовете за народни танци „Танцувай с Пагане“
- гр. Русе, Фолклорен събор „Златната гъдулка”
- с. Голям манастир, Община Тунджа, Област Ямбол, Българо-гръцки събор
- с. Локорско, Столична община XVII Фолклорен фестивал „Шопска песен“
9-14 юни, Гр. Димитровград, Област Хасково , VIII Международен фолклорен танцов фестивал „С танците на дедите ни”. Панаир на занаятите с международно участие
12-16 юни, гр. Китен, Община Приморско, Област Бургас, VIII Международен фолклорен фестивал „Атлиманска огърлица“
13-15 юни, гр. Варна, Традиционен събор „Аспарухово пее и танцува”
15 юни
- с. Драгичево, Община Перник, II Фолклорен фестивал „На мегдана у Драгичево“
- с. Черна, Община Добричка, Област Добрич, III Фолклорен регионален преглед на художествената самодейност под надслов „Добруджа – обич моя“
15-16 юни
- с. Граматиково, Община Малко Търново, Област Бургас , VII Национален събор „Странджа пее“
- с. Извор, Община Димово, Област Видин, Международен фолклорен събор „Жива вода”
- с. Николово, Област Русе, Национален фолклорен фестивал „Сцена под липите”
15-20 юни, гр. Монтана, Международен фолклорен фестивал – 16 юни, гр. Карнобат, Област Бургас, XIV Национален конкурс „С песните на Стайка Гьокова“ – индивидуални изпълнители, групи за изворен и обработен фолклор
16-17 юни, гр. Поморие Област Бургас, Фестивал „Хоро край поморийския бряг”
17 юни, гр. Ямбол Фолклорно шоу „Който може, го може”
17-23 юни, гр. Елин Пелин, Софийска област , „50 години Шопски празник“
18-22 юни, гр. Горна Оряховица, Област Велико Търново, XV Международен фолклорен фестивал „Раховче”
19-22 юни, гр. Горна Оряховица, Област Велико Търново , X Национален фестивал на фолклорните танцови клубове и групи „Фолклорна броеница“
21 юни, гр. Ямбол, Възстановка на древен обичай на траките в деня на лятното слънцестоене
21-23 юни, гр. Сандански, Област Благоевград , Танцов фестивал „Хоро край Пирина“
22 юни
- гр. Карлово, Област Пловдив , II Национален фолклорен фестивал „С хоро на лавандула“
- гр. Червен бряг, Област Плевен, VII Национален фолклорен фестивал „Пъстра шевица”
- гр. Шумен, Регионален фолклорен фестивал „На извора хоро се вие”
- с. Кайнарджа, Община Кайнарджа, Област Силистра , XVII Фолклорен събор „Край чешмата под върбата“
- с. Ловчанци, Община Добричка, Област Добрич, IV Фолклорен регионален преглед на художествената самодейност под надслов „Добруджа – обич моя“
- с. Странско, Община Димитровград, Област Хасково, Национален фолклорен празник „Тракийски жътварски събор”
23 юни с. Красен, Община Генерал Тошево, Област Добрич, VII Международен еньовски фолклорен събор „Край язовир Дрян“
23-24 юни ЕМО „Етър“, Община Габрово, Еньовденски празници
24 юни
- гр. Асеновград, Област Пловдив, Пресъздаване на народен обичай „Калиница”
- гр. Шумен Фестивал „Еньовска магия”
- с. Винарово, Община Ново село, Област Видин, „Бръкни, булке, подай пръстен“ – пресъздаване на народен обичай „Напяване на пръстените“
25 юни, гр. Дулово, Област Силистра, Ден на занаятите
28-30 юни
- гр. Брезник, Област Перник, Граовски събор „Видовден”
- гр. Кюстендил, XIII Международен фолклорен конкурс „Пауталия”
29 юни
- гр. Велики Преслав, Област Шумен, Фолклорен събор „Петровска китка“
- с. Дебрене, Община Добричка, Област Добрич Празник на община Добричка. 50-ти Фолклорен събор „Песни и танци от слънчева Добруджа“
- с. Климентово, Община Аксаково, Област Варна, Фолклорен фестивал с международно участие „За да остане българското“
- с. Сандрово, Община Русе, Международен фолклорен фестивал „Сандрово пее и танцува”
- с. Столетово, Община Карлово, Област Пловдив, XII Национален фолклорен фестивал „Столетово пее”
- с. Церова Кория, Община Велико Търново, Фолклорен фестивал „Шарено пиле Петровско“
29-30 юни
- гр. Разлог, Област Благоевград, VII Национален фестивал на традиционните хора „На армане с тъпане”
- Петропавловски манастир, Община Лясковец, Област Велико Търново, XV Национален Петропавловски събор на народното творчество
- с. Каран Върбовка, Община Две могили, Област Русе X Фолклорен събор „Жива вода”
- Кладница, Община Перник, XII Фолклорен фестивал „Витошки напеви”
- с. Полковник Серафимово, Община Смолян, Национален фолклорен конкурс „С песните на Георги Чилингиров“
30 юни, гр. Белоградчик, Област Видин , Фолклорен фестивал „От Тимок до Искър”

ЮЛИ

- гр. Банкя, Столична Община , Международен фолклорен фестивал
- гр. Велинград, Област Пазарджик, Базар на занаятите
- гр. Стара Загора , VI Среща „Верея и приятели“
- гр. Трявна, Област Габрово, Международен фолклорен фестивал
- Община Пещера, Област Пазарджик, V Национален фолклорен събор
- с. Градец, Община Костинброд, Софийска област, IV Фолклорен фестивал „Хайдушки ручей“
- с. Долно Озирово, Община Вършец, Област Монтана, Фолклорен фестивал „На весел празник - Илинден”
- с. Новоселяне, Община Бобов дол, Област Кюстендил, II Национален фолклорен събор в памет на Васил Левски
- с. Пряпорец, Община Стара Загора , IX Национален събор на българския фолклор
- с. Рибарица, Община Тетевен, Област Ловеч, Фестивал на народните обичаи и автентичната носия
- с. Чомаковци, Община Червен бряг, Област Плевен, VI Регионален фолклорен преглед на народното творчество „Глътка жива вода”
5-8 юли, гр. Сандански, Област Благоевград, Балканско веселие
6 юли, с. Недан, Община Павликени, Област Велико Търново, V Фолклорен фестивал „Света Неделя“
6 юли-31 август , гр. Добринище, Община Банско, Област Благоевград, Международна фолклорна поредица „Добринищко лято“
6-7 юли
- гр. Белене, Област Плевен, Национален фолклорен фестивал с международно участие „Път, вдъхновение, вяра“
- с. Жълтеш, Община Габрово X Национален фестивал за автентичен фолклор „Песни в полите на Балкана”
7-8 юли, гр. Велинград, Област Пазарджик, VII Фолклорен танцов фестивал „Хоро при извора”
12 юли
- м. „Голеш“, Община Кюстендил, Международен събор „Краище”
- с. Макреш, Община Макреш, Област Видин, Фолклорен събор на етносите „Пее ми се, играе ми се“
12-14 юли, Гр. Банско, Област Благоевград, Фестивал на българското народно творчество „Фолклорна магия”
13 юли, с. Руйно, Община Дулово, Област СилистраНационален фестивал на турския фолклор
13-14 юли, с. Средище, Община Кайнарджа, Област Силистра, IV Фолклорен празник „На раздумка, песен и почивка в Горещниците“
15 юли
- Община Мъглиж, Област Стара Загора, IV Национален фестивал на етносите „Еднакви в различното”
- с. Якимово, Община Якимово, Област Монтана Фолклорен събор „По Спасовден с хоро и песни“
15-20 юли, вр. „Рожен”, Община Смолян, Национален фолклорен събор
17 юли, м. „Света Марина“, Община Аксаково, Област Варна, Фолклорен фестивал „Света Марина“
18-21 юли, с. Челопеч, Община Челопеч, Софийска област , VI Международен фолклорен фестивал „Златен прах“
19-21 юли, с. Салаш, Община Белоградчик, Област Видин, Традиционен международен събор
20 юли, с. Александрия Община Крушари, Област Добрич-Регионален фолклорен събор „Текето“
20-21 юли, с. Градище, Община Левски, Национален събор на фолклорното богатство „Тараклъка пее и танцува“
20-28 юли, гр. Велико Търново, XXII Международен фолклорен фестивал
22 юли, с. Лесичери, Община Павликени, Област Велико Търново, Фолклорен празник „Песни край Росица”
23 юли, с. Искрец, Община Своге, Софийска област, VI Фоклорен фестивал „Фолклорни ритми в полите на Балкана“
25-28 юли, гр. Кюстендил, XV Международен фолклорен фестивал „Сребърна пафта”
26-28 юли, с. Дорково, Община Ракитово, Област Пазарджик XXI Международен фестивал за автентичен фолклор - Дорково 2019
27 юли
- с. Върбино, Община Дулово, Област Силистра , Национален фолклорен фестивал на третата възраст
- с. Ресен, Община Велико Търново Фолклорен фестивал „С премяна на мегдана“
- с. Триград, Община Девин, Област Смолян, „Орфически мистерии”
27-28 юли
- гр. Априлци, Област Ловеч, XIX Национален фолклорен фестивал „Искри от миналото“
- Гр. Малко Търново, Област Бургас , Фестивал на занаятите „По Малкотърновски – от извора на Странджа“
- с. Рабово, Община Стамболово, Област Хасково, Пресъздаване на ритуала „Жътва на лимец”
- 28 юли-1 август, гр. Варна, XXVIII Международен фолклорен фестивал „Варненско лято”
- 29 юли-2 август, гр. Пловдив, Международен фолклорен фестивал

АВГУСТ

- гр. Бургас Международен фолклорен фестивал
- гр. Дунавци, Фестивал „Дунавци пее и танцува” Община Видин
- гр. Копривщица, Софийска област , Летни фолклорни празници „С Копривщица в сърцето”
- гр. Мадан, Област Смолян, Празник на град Мадан и Ден на миньора. Надиграване „Кристали под земята – хоро в душата”. Конкурс „Мадан – кътче от рая”
- гр. Пещера, Област Пазарджик, V Международен етнокултурен фестивал
- гр. Поморие, Област Бургас, Фолклорен фестивал
- м. „Карандила“, Община Сливен, Национален събор надпяване „Карандила пее”
- м. „Карандила“, Община Сливен, Традиционен фолклорен събор на каракачаните
- с. Аспарухово, Община Дългопол, Област Варна, Фолклорен фестивал „Ченче пее и танцува“
- с. Бързия, Община Берковица, Област Монтана, Фолклорен празник „Богородица в Бързия”
- с. Глава, Община Червен бряг, Област Плевен, IV Регионален фолклорен фестивал „Тъпан бие, хоро се вие – глава се весели“
- с. Горно Новково, Община Омуртаг, Област Търговище, Фолклорен събор „И си носим песента“
- с. Горно Озирово, Община Вършец, Област Монтана, Фолклорен фестивал „Горно Озирово пее и танцува”
- с. Дриново, Община Попово, Област Търговище Регионален събор на помашкото творчество
- с. Жеравна, Община Котел, Област Сливен, Фестивал на народната носия
- с. Миланово, Община Своге, Софийска област, VII Фолклорен събор „Хоро се вие, песен се пее“
- с. Невестино, Община Невестино, Област КюстендилФолклорен фестивал „Струма пее”
- с. Търнава, Община Бяла Слатина, Област Враца Общински фолклорен фестивал „Ехо в родния край – Георги Горелски“
- с. Флорентин, Община Ново село, Област Видин, XI Международен фолклорен събор „Тъпан бие, хоро се вие“
- - с. Чирен, Община Враца, Първи фолклорен фестивал „Йосиф Петров”
- Старозагорски минерални бани, Община Стара Загора, XIV Национален тракийски фолклорен събор „Богородична стъпка”
1-4 август, с. Царевец, Община Свищов, Област Велико Търново, IX Фолклорен фестивал „Фолклорен извор“
1-21 август, гр. Варна , XXIII Международен панаир на занаятите и изкуствата „Булгарика“
2 август, Община Сухиндол, Пресъздаване на народен обичай „Поднасяне на брадата”
3 август
- Община Родопи, Област Пловдив, Областен събор „Върховръх”
- с. Голица, Община Долни чифлик, Област Варна, ХХ Събор на ваяшките и други народни певци и свирачи
- Петрово, Община Сандански , Международен фолклорен фестивал „Песни от извора“
3-4 август
- с. Гела, Община Смолян, XVII Международно гайдарско надсвирване
- с. Николово, Община Русе, Международен фолклорен фестивал на любителските клубове „Да се хванем на хорото на Текето под небето
10 август
- с. Гюргич, Община Ружинци, Област Видин, Общински фолклорен събор „Среща на три поколения”
- с. Кацелово, Община Две могили, Област Русе Х Събор на хърцоите
10-11 август, с. Добрич, Община Димитровград, Област Хасково, Национален фолклорен събор „По стъпките на Света Богородица”
15 август
- гр. Калофер, Община Карлово, Област Пловдив, Празник на калоферската дантела
- с. Сестримо, Община Белово, Област Пазарджик Фестивал за местни културни обичаи и традиции, песни и танци
- 16 август, гр. Бобошево, Област Кюстендил, VI Международен фолклорен фестивал „Бобошевско веселие“
- 17 август
- Община Аврен, Област Варна, VII Събор на „Осеновата чешма”
- с. Асеново, Община Никопол, Област Плевен, Международен фолклорен фестивал „Банатски вкусотии – традициите на моето село”
23 август, гр. Кула, Област Видин , Международен фолклорен фестивал на танцовото изкуство „Надиграване в Кула“
24 август
- с. Иглика, Община Болярово, Област Ямбол, XII Общински събор „Белянката“
- с. Лехчево, Община Бойчиновци, Област Монтана, VI Фолклорен фестивал „Голяма Богородица”
24-25 август
- с. Тополи, Община Варна, VIII Национален събор за автентичен фолклор „Тополи пее и се смее“
- с. Черни Вит, Община Тетевен, Област Ловеч, Фолклорен събор „От Тимок до Вита“
31 август
- гр. Килифарево, Община Велико Търново, Национален конкурс за хумористичен фолклор „Усукано по килифарски“
- гр. Полски Тръмбеш, Област Велико Търново , Национално фолклорно надиграване „Ритми край Янтра”
- Винарово, Община Ново село, Област Видин , Фолклорен събор „Бащино огнище с корени вековни“
- с. Писарево , Община Горна Оряховица, Област Велико Търново, VIII Национален празник на автентичния фолклор „На мегдана”
- с. Царевец, Община Мездра, Област Враца, Национален фолклорен фестивал „Белокаменица”
31 август-1 септември
- гр. Берковица, Област Монтана, 61-ви Международен фолклорен фестивал „Балканът пее и танцува”
- гр. Генерал Тошево, област Добрич, XXI Международен добруджански фолклорен събор „Богородица“

СЕПТЕМВРИ

- гр. Белослав, Област Варна III Национален фестивал на шевицата
- гр. Видин, Международен фолклорен фестивал на влашката-румънска песен и танц
- гр. Елин Пелин, Софийска област, Международен танцов фестивал „Фолклорен калейдоскоп“
- гр. Летница, Област Ловеч, Събор „Девет песни от извора“
- гр. Лом, Област Монтана, Балканска фолклорна вечер
- гр. Раднево, Област Стара Загора , III Фолклорен фестивал на инструменталните и танцови групи
- гр. Рила, Област Кюстендил Международен етнофестивал „Музика под Рилското небе”
- гр. Сливен Фестивал на стоте войводи
- гр. Стара Загора, IV Национален фолклорен фестивал с международно участие на клубовете за народни танци в България „В сърцето на Тракия“
- гр. Тервел, Област Добрич, IX Конкурс за изпълнители на традиционна добруджанска народна песен „Калинка Вълчева“
- с. Дъбен, Община Луковит, Област Ловеч, VIII Регионален фолклорен събор „С музика и песен всяка есен”
- с. Кабиле, Община Тунджа, Област Ямбол, III Национален фолклорен събор надсвирване „Ангел Кръстев” – за тъпанджии солисти и участници в народни състави
- с. Острец, Община Попово, Област Търговище, IX Фестивал за народно творчество „Сребърни пафти“
- с. Петърч, Община Костинброд, Софийска област Фолклорен фестивал „За пояс“
- с. Първомайци, Община Горна Оряховица, Област Велико Търново, IV Национален фестивал на селските клубове за народни хора „Хоро се вие край река Янтра“
- с. Радомирци, Община Червен бряг, Област Плевен , III Регионален фолклорен фестивал „Радомирци пее и танцува“
- с. Спанчевци, Община Вършец, Област Монтана, Фолклорен фестивал „Спанчевци пее”
- с. Чупрене, Община Чупрене, Област Видин, Международен събор на прохода „Свети Никола”
1 септември
- с. Горно Сахране, Община Павел баня, Област Стара Загора, Фестивал „Културата на моя етнос“
- с. Труд, Община Марица, Област Пловдив, Национален събор за автентичен фолклор „От извора”
1-2 септември, гр. Пирдоп, Софийска област, III Фестивал „Фолклорница край Еленско“
1-5 септември, гр. Приморско, Област Бургас, Национални фолклорни празници „Приморска перла“
1-6 септември, КК „Албена“, Област Добрич, V Международен фестивал за фолклорно изкуство „На мегдана в Албена“
6 септември
- с. Пчеларово, Община Генерал Тошево, Област Добрич Добрич, XVI Фолклорен събор „Славеи пеят в Пчеларово“
- с. Семерджиево, Община Русе, Регионална среща на традициите и обичаите
- с. Типченица, Община Мездра, Област Враца, Национален фолклорен фестивал „Типченица пее”
6-7 септември, гр. Борово, Област Русе , XII Фолклорен фестивал „От Дунав до Балкана“
6-8 септември
- гр. Габрово, XVII Международен панаир на традиционните занаяти
- гр. Неделино, Област Смолян, ХУ111 Национален фолклорен фестивал за двугласно пеене и народна песен с международно участие
- с. Ружинци, Област Видин, Фолклорен събор
6 септември
- с. Буховци, Община Търговище, Х Тракийски фолклорен събор за Североизточна България „Фисекът пее“
- с. Паскалевец, Община Павликени, Област Велико Търново, VII Фолклорен събор „На мегдана”
- с. Професор Иширково, Община Силистра, X Фолклорен събор „Иширково пее и танцува“
- с. Стойките, Община Смолян , II Национален гайдарски събор „Апостол Кисьов”
- с. Студена, Община Свиленград, Област Хасково, Фолклорен събор „Песен се пее, хоро се вие край Сакара”
- 12-14 септември, гр. Първомай, Област Пловдив, Празник на тракийската народна музика и песен
13-15 септември
- гр. Козлодуй, Област Враца, III Фестивал на занаятите и изкуствата с международно участие
- ММЦ „Приморско“, Област Бургас, IV Национален фолклорен фестивал „Орфей пее с морето“
14 септември
- с. Поликраище, Община Горна Оряховица, Област Велико Търново, VI Национална среща конкурс на клубове за народни хора „Надиграване“
- с. Хайредин, Община Хайредин, Област Враца, Фолклорен фестивал „Хайредин с Вяра, Надежда и Любов”
- с. Царацово, Община Марица, Област Пловдив, Национален фолклорен фестивал „По терлици и шевици“
20-22 септември , Община Минерални бани, Област Хасково, Фолклорен фестивал на клубовете за народни танци „С хоро на гроздобер“
20-23 септември, гр. Балчик, Област Добрич, Международен фолклорен фестивал „Море от ритми”
21 септември
- с. Българка, Община Силистра, IV Регионален фолклорен събор „На мегдана край чешмата“
- с. Сливовица, Община Златарица, Област Велико Търново , VI Фолклорен празник „С песните на Борис Машалов“
21-23 септември
- гр. Златоград, Област Смолян, Делюви празници
- гр. Чепеларе, Област Смолян, III Национални хайдушки празници „Капитан Петко войвода“
22 септември
- гр. Търговище, Общински празник „Под крушата на осенската поляна“
- с. Бобешино, Община Кюстендил, Международен събор „Краище”
- с. Добрина, Община Провадия, Област Варна, Х Фолклорен събор „Селото на орехите пее“
22-23 септември, с. Ценово, Община Ценово, Област Русе , XIII Фолклорен събор „Ценово пее и танцува“
22-24 септември, гр. Велико Търново, Нощ на Самоводската чаршия – фестивал на занаятите
28-29 септември
- Община Стамболово, Област Хасково, XI Национална среща на инструменталните групи за българска народна музика
- с. Казичене, Столична община, Национален фолклорен фестивал „При шопите в Казичене“
-
СЕПТЕМВРИ – ОКТОМВРИ

- Гр. Гурково, Област Стара Загора , XIX Национален фестивал „С песните на Билчин юнак през вековете”
-
ОКТОМВРИ

- гр. Асеновград, Област Пловдив, II Национален фолклорен фестивал на любителски клубове по народни хора и танци „Маврудово хоро”
- гр. Добринище, Община Банско, Област Благоевград, Международен фестивал за танцови клубове „Шарена стомна“
- гр. Нови пазар, Област Шумен, Фестивал на клубовете за народни хора „Автентични ритми“
- гр. Суворово, Област Варна, Ден на народните танци и хора „Като жива вода“
- гр. Търговище IV Национален детско-юношески фолклорен фестивал „Мисионис пее и танцува“. VIII Фестивал на любителските състави „Джумалийско надиграване“
- гр. Чепеларе, Област Смолян, VII Национален конкурс за авторски вокални и инструментални произведения на фолклорна основа „Нова българска музика в „7/8”
- гр. Ямбол Фолклорен фестивал „Заиграло ми е, лудо младо“
1-2 октомври, с. Тенево, Община Тунджа, Област Надпяване и надиграване на самодейните колективи от община Тунджа Ямбол
4-6 октомври, с. Микрево, Община Струмяни, Област Благоевград, Международен фолклорен фестивал „Малешево пее и танцува”
5 октомври, Гр. Мъглиж, Област Стара Загора , IV Национален фолклорен фестивал на любителските клубове за танци „Приятелю, ела и виж, хора се вият из Мъглиж”
5-6 октомври, с. Водица, Община Попово, Област Търговище , VII Фолклорен фестивал „С хоро и песен във Водица всяка есен“
7 октомври, с. Росен, Община Созопол, Област Бургас, Национален конкурс за странджанска песен „ С песните на Тома Янчев“
11-12 октомври Гр. Сандански, Област Благоевград
Национален фолклорен фестивал „Сандански пее, заиграва, Пирина залюлява“
12 октомври, гр. Севлиево, Област Габрово, VII Национален събор на групи за овладяване на български народни хора „Северняшки гайтани”
14-15 октомври, гр. Девин, Област Смолян, Световен фестивал на гайдари и кавалджии „Чуйте Девин”
19 октомври
- с. Воден, Община Димитровград, Област Хасково, Регионален фолклорен празник „Св. Иван Рилски Чудотворец – да съхраним и продължим православието, българските културни ценности и обичаи”
- с. Добрич, Община Димитровград, Област Хасково , Национален фолклорен фестивал „С вяра в доброто и надежда в бъдещето”
26 октомври, Гр. Сунгурларе, Област Бургас XIII Национален фолклорен конкурс за изпълнители на тамбура „Руско Стефанов”

НОЕМВРИ

- гр. Главиница, Област Силистра Общински преглед на художествената самодейност - раздел „турски фолклор“
- гр. Кърджали VI Фолклорен фестивал „Перпера”
- гр. Стара Загора „Различни, но заедно“ – традиционен концерт на различните етноси
- гр. Самоков, Софийска област, Национален фолклорен фестивал „Нашенско хоро”
- с. Бабук, Община Силистра, IX Фолклорен събор „Земята и хората“
9-10 ноември, Гр. Раковски, Област Пловдив, VII Национален фолклорен фестивал „Слав Бойкин“

ДЕКЕМВРИ

- гр. Варна, Общоградски коледни фолклорни празници „Дряновица“
- гр. Видин, Фолклорен събор „Бъдник”
- гр. Шумен, Общински коледарски фестивал „Коладе – ладе“
7 декември, с. Телиш, Община Червен бряг, Област Плевен,Национален фестивал на коледарските групи „Да пребъде Коледа”
12 декември, гр. Карлово, Област Пловдив, Ден на занаятите
12-18 декември, гр. Кюстендил, Коледен фестивал „Зимна феерия под Хисарлъка”
13-15 декември, гр. Хасково, IV Национален фестивал на коледната и новогодишна песен
14 декември, гр. Силистра, XXII Фестивал на коледарските групи „Коледарско надпяване”
18 декември, гр. Тервел, Област Добрич, XIII Общински празник на коледарските групи
21 декември, гр. Елхово, Област Ямбол, Общински коледарски празник с участието на коледарски групи от община Елхово
24 декември, гр. Казанлък, Област Стара Загора, Фестивал на коледарските състави „Добре ми дошли, коледари“
25 декември, гр. Ямбол, Коледарски празник „Ямболски коледарски буенек“
26 декември, с. Мечкарево, Община Сливен, Регионален събор „Зимни празници в Мечкарево”
26 декември, гр. Хасково, IV Национален фестивал на коледарските и маскарадните групи

05.02.2019