РЕГИОНАЛЕН ЕКСПЕРТНО-КОНСУЛТАНТСКИ И ИНФОРМАЦИОНЕН ЦЕНТЪР "ЧИТАЛИЩА" - СИЛИСТРА

Среща в Силистра с читалищни дейци
Фондация "Народни читалища" проведе в Силистра среща с читалищни дейци от областта за обсъждане на актуалните възможности и предизвикателства пред читалищата в цялата страна. Форумът е 13-ят от началото на провеждането му в регионите.

Осъществявана е с подкрепата на Комисията по култура и медии в Народното събрание, съгласувана и с Министерство на културата. Организатор на "Читалищни диалози" е РЕКИЦ "Читалища" - Силистра, представляван от ст. експерт Мария Неделчева, на 20 март т.г. от 9.30 до 14 часа в зала „Диоген Вичев“ на Регионална бибилиотека „Партений Павлович“- Силистра. Лектор и модератор е Юрий Вълковски, председател на Фондацията организатор, в миналото зам.-министър на културата.

Целта на срещата е да се очертаят основните предизвикателства и да се съберат конкретни мнения за промени и подобрения на работата на читалища. Ще има възможност за предложения за изменения и допълнения на законовите и подзаконовите нормативни актове, засягащи читалищата.
Ще бъдат обсъдени и други теми като механизма за финансиране на читалищата, новосъздаваната програма "Читалища" към Министерство на културата, която е с бюджет от 2.5 милиона лева, както и други важни теми.

В резултат от срещите до края на месец април ще бъде изготвен доклад с данни и препоръки, който ще бъде представен на заинтересовани институции, включително НСОРБ, МФ, МРРБ, Комисията по култура и медии в 49-то Народно събрание.
"Намираме се в процес на промяна, добре е да знаем в каква посока е тя и да се чуе гласът на читалищата", заяви г-н Вълковски. Предвижда се това да засегне и Закона за народните читалища.

В Министерство на културата има създадена Работна група, включително с цел да обсъди проекта за промени, включително финансирането на регионални културни институти и на читалищата. Два са основните моменти в проблематиката - поддържането и осъвременяването на сградите на читалищата и т.н. субсидирани бройки, но те са повод за разговор и на "по-дълбоки теми", сред тях и доверието в читалищата от страна на хората.

Според представително национално социологическо изследване доверието в читалището като институция е най-голямо - 65 процента, 17 процента нямат доверие, а 18 процента не знаят какво да отговорят на въпроса. С уговорката, че има минимални разлики по отношение на разделения, като село - град (по-малък или по-голям).

Има три групи читалища, казано в неформален план: в големите градове - културно-просветни центрове на достъпни цени при виско качество; в селата те са културни среда, в малките населени места - ключови средища по отношение на достъп до култура, включително чрез гостуващи артисти в разнообразни направления.

Нов ангажимент, който не е бил преди време характерен за работата на читалищата, са и поетите социални действия - информационни, консултантски, партньорски в различни посоки. Важно е обаче, че читалищата трябва да запазят своята независимост, но в условия на контрол - в момента най-вече по линия на местната законодателна и изпълнителна власт, тъй като финансирането преминава през тях. В това отношение се забелязва в различни региони следизборен натиск на кметове за промени на настоятелства (вкл. председатели) и на щатни служители в читалища (секретари, библиотекари).

21.03.2024