Публична дискусия за бъдещето на страницата във Фейсбук на читалището в Срацимир
Пред последните години Фейсбук като широко достъпна социална мрежа е място за споделяне на информация от най-различно естество в личен и обществен план; от неправителствени организации, включително читалища, и от институции. Дори вече повечето от кметовете - на общини и кметства, ползват "Фейса", за да "говорят" на избирателите си по най-различни теми, сред които и да тиражират хвалбите се за нещо свършено или наченато да се случи. Друг е въпросът, че подобни информационни потоци вече не "текат" към медиите - в област Силистра няма нито една община, която да "пуска" на журналистите имейли (до началото на настоящата година това поне беше практика на Областна администрация - Силистра, но и оттам секна "инфото", за съжаление - от стотина дни това не практика и за ОДМВР - Силистра, но за там поне си има официална кадрова причина). Нещата стигнаха дотам да се сторва "стоп" на вече налична традиция - поддържането на страница на дейно читалище, става дума за това в Срацимир. А това е повод доскорошният му председател да споделя тревога във Фейсбук по въпроса.
В отворено писмо до общността в Срацимир бившият председател ((2009–2025) на НЧ „Иван Вазов – 1941“ Йордан Чешмеджиев "относно бъдещето на официалната Facebook страница на читалището, която създадох и поддържах в продължение на повече от 14 години – от 2011 г. до днес".
Според него "изградихме заедно едно дигитално лице на читалището, в което се пазят снимки, видео, събития, инициативи, публикации и документи от живота на нашето село. Страницата се превърна в жива хроника на културната дейност, а и във важна връзка със стотици хора от страната и чужбина, които се чувстват част от Срацимир, макар и отдалеч".
И още: "След приключване на мандата ми като председател, с уважение към новоизбраното ръководство, предложих официално предаване на администраторските права над страницата, при едно просто и логично условие: да бъде гарантирано запазването на съдържанието и приемствеността, така че да не се губи натрупаното през годините. За съжаление, до момента не съм получил потвърждение за поемане на такава отговорност. Напротив – има сигнали, че се обмисля създаване на нова страница, без връзка с досегашната, с риск съдържанието да бъде изтрито или забравено. Това би означавало заличаване на важна част от историята на читалището и усилията на десетки хора, включително и вашите".
Във връзка със "ситуацията" Чешмеджиев казва: "Представих официално пред мотивирано предложение пред Настоятелството: • страницата да остане активен канал на читалището; • да се гарантира запазването на досегашния архив;
• и да се създаде уставен текст, който да уреди дигиталната приемственост при смяна на ръководството".
С уговорката "Ако това не бъде прието, съм готов да съхраня страницата в архивен режим и да я оставя като дигитален паметник на един етап от нашата обща читалищна история". В допълнение той декларира: "Нищо от това не е борба за власт или за „контрол“. Това е въпрос на уважение – към вложеното, към историята, към общността. Призовавам ви – като активни граждани и като хора с отношение към културата – да изразите мнение, ако смятате, че тази страница има стойност. Ако вярвате, че трудът трябва да бъде продължен, не да бъде изтрит.
В отворено писмо до общността в Срацимир бившият председател ((2009–2025) на НЧ „Иван Вазов – 1941“ Йордан Чешмеджиев "относно бъдещето на официалната Facebook страница на читалището, която създадох и поддържах в продължение на повече от 14 години – от 2011 г. до днес".
Според него "изградихме заедно едно дигитално лице на читалището, в което се пазят снимки, видео, събития, инициативи, публикации и документи от живота на нашето село. Страницата се превърна в жива хроника на културната дейност, а и във важна връзка със стотици хора от страната и чужбина, които се чувстват част от Срацимир, макар и отдалеч".
И още: "След приключване на мандата ми като председател, с уважение към новоизбраното ръководство, предложих официално предаване на администраторските права над страницата, при едно просто и логично условие: да бъде гарантирано запазването на съдържанието и приемствеността, така че да не се губи натрупаното през годините. За съжаление, до момента не съм получил потвърждение за поемане на такава отговорност. Напротив – има сигнали, че се обмисля създаване на нова страница, без връзка с досегашната, с риск съдържанието да бъде изтрито или забравено. Това би означавало заличаване на важна част от историята на читалището и усилията на десетки хора, включително и вашите".
Във връзка със "ситуацията" Чешмеджиев казва: "Представих официално пред мотивирано предложение пред Настоятелството: • страницата да остане активен канал на читалището; • да се гарантира запазването на досегашния архив;
• и да се създаде уставен текст, който да уреди дигиталната приемственост при смяна на ръководството".
С уговорката "Ако това не бъде прието, съм готов да съхраня страницата в архивен режим и да я оставя като дигитален паметник на един етап от нашата обща читалищна история". В допълнение той декларира: "Нищо от това не е борба за власт или за „контрол“. Това е въпрос на уважение – към вложеното, към историята, към общността. Призовавам ви – като активни граждани и като хора с отношение към културата – да изразите мнение, ако смятате, че тази страница има стойност. Ако вярвате, че трудът трябва да бъде продължен, не да бъде изтрит.
08.07.2025